środa, 27 listopada 2013

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli poradnik przed i po kradzieżowy

RADA  KLUCZOWA:

NIGDY,PRZENIGDY ZOSTAWIAJ W SAMOCHODZIE WARTOŚCIOWYCH RZECZY!!!! ZAWSZE, ZAWSZE, ZAWSZE ZAMYKAJ SAMOCHÓD BEZ WZGLĘDU NA TO GDZIE I NA JAK DŁUGO SIĘ ZATRZYMUJESZ !!!


A jeśli jednak zostawisz i Cię okradną....
1) zadzwoń na policję i zgłoś sprawę( bez względu na to czy okradli Cię na Twoje własne życzenie tj. czy stworzyłeś ku temu odpowiednie warunki, czy tez, faktycznie, ktoś wszedł do wnętrza Twego pojazdu razem z drzwiami ) 
2) rozejrzyj się czy gdzieś w pobliżu nie zamontowano czasem kamer, kto wie, może uchwycą moment kradzieży i jej sprawcę
3) natychmiast zadzwoń do banku, by zablokować kartę do bankomatu ( TUTAJ MOŻESZ ZASTRZEC
4) zadzwoń do operatora sieci komórkowej, by zablokować telefon ( uwaga: do wyrobienia duplikatu musisz okazać dokument ze zdjęciem, potwierdzający Twoją tożsamość - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport ). U niektórych operatorów możesz zablokować jedynie na tydzień, a po 7 dniach ponowić blokadę.
5) jeśli utraciłeś dowód osobisty, trzeba się udać do władz lokalnych, które Ci wydały ten dokument, zgłosić utratę, dostarczyć 2 fotki ( zdjęcia to u nas w regionie koszt. ok 18 zl za 8 zdjęć ), złożyć wniosek i czekać na nowy dowód ( od 3 tygodni do miesiąca ). W zamian dostajesz zaświadczenie, że utraciłeś dowód.
6) jeśli prawo jazdy też straciłeś, udajesz się do miejscowego wydziału komunikacji, gdzie składasz zdjęcie, wniosek, płacisz ok. 100 zł i czekasz na wyrobienie nowego prawka. Uwaga - nie dostaniesz żadnego dokumentu, żadnego zamiennika na czas oczekiwania na dokument właściwy więc do chwili odebrania nowego prawa jazdy, jeździsz autem na tzw. "krzywy ryj" lub "na pałę" i liczysz, że Cię nie złapią...
7) dowód rejestracyjny - na wyrobienie nowego czekasz 2 tygodnie, jeśli jesteś współwłaścicielem pojazdu, drugi właściciel musi podpisać pełnomocnictwo, że się zgadza, żebyś wyrobił nowy dowód. Ale tu miła niespodzianka - płacisz "jedyne" 75 zł ( no, może z groszami ... ) i od ręki otrzymujesz dowód tymczasowy, który potem oddajesz, gdy już przygotują normalny dowód.
8) by uzyskać dostęp do pieniędzy, nawiedź bank lub obdzwoń, aby wydali Ci drugą kartę do bankomatu. Różne banki mają różne procedury. Jeden ma tak, że pocztą dostajesz jednego dnia kartę, a następnego pin do niej. Drugi ma tak, że pocztą przysyłają Ci pin, a po kartę idziesz osobiście. Tak naprawdę jednak ile banków tyle procedur.
9) każdy telefon komórkowy czy tablet ( nie wiem jak w innych urządzeniach ), ma swój unikalny i fabryczny numer IMEI, możesz go znaleźć na opakowaniu sprzętu, a jeśli nie masz papierów i pudełka to sprawdzasz go kodem: *#06#. Prawdopodobnie, jeśli zgłosisz kradzież, policja będzie chciała numer utraconych sprzętów, po co? Nie do końca wiem, ale lepiej zapisać, tak na wszelki wypadek :)
10) przechowuj wszelkie umowy, które zawierasz, faktury  za zakupowane aparaty fot., komputery itd., te papiery mogą być przydatne w rożnych sytuacjach, niekoniecznie w wypadku kradzieży, ale bardzo ułatwiają, wręcz umożliwiają załatwienie rozmaitych spraw
***
Uff..... Ciocia "Dobra Rada" się rozpisała, jeśli coś mi się przypomni, uzupełnię!!!




3 komentarze:

  1. Dodam jeszcze jedną:
    nawet jeśli jesteś w samochodzie jako kierowca, zabezpiecz torebkę zaczepiając ją o coś (mhm, nie bardzo wiem, o co). W każdym razie nie kładź jej swobodnie na fotelu obok siebie!!!
    Słyszałam o sytuacjach, gdy podczas przymusowego postoju na światłach złodziej potrafi otworzyć drzwi 'po prawej' i porwać leżącą tam rzecz, np. torebkę właśnie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...lub zablokuj drzwi od środka, by nikt stojąc na światłach z zewnątrz nie otworzył drzwi...

      Usuń
  2. Martuha dobrze wiedziec - i sobie zakodowac te wszystkie rady ktore podalas :) - wspolczuje, ze podajesz te informacje nauczona doswiadczeniem

    OdpowiedzUsuń